Escherichia coli ESBL pozitivní

Escherichia coli ESBL pozitivní

Extended-Spectrum Beta-Lactamases (ESBL) jsou skupinou beta-laktamáz, enzymů, které štěpí beta-laktamová antibiotika a tím způsobují rezistenci bakterií k těmto lékům. ESBL jsou schopné inaktivovat široké spektrum antibiotik, včetně penicilinů, cefalosporinů (včetně třetí generace) a monobaktamů, což představuje vážný problém v léčbě infekcí způsobených těmito bakteriemi. Tyto enzymy jsou nejčastěji produkovány bakteriemi, jako je Escherichia coli a Klebsiella pneumoniae, ale mohou být přítomny i u jiných enterobakterií. ESBL jsou často přenášeny plazmidy, což znamená, že se mohou snadno šířit mezi různými bakteriálními kmeny a dokonce mezi různými druhy bakterií. Tento mechanismus šíření rezistence je jedním z hlavních důvodů, proč se infekce způsobené ESBL-produkujícími bakteriemi staly v posledních letech stále častějšími.

Pro diagnostiku infekcí způsobených ESBL-produkujícími bakteriemi je nezbytné provádět specifické testy v laboratoři, které detekují přítomnost těchto enzymů. Pro vyhledávání ESBL-pozitivních kmenů laboratoře obvykle používají selektivní půdu s přídavkem cefalosporinu 3. generace. Na těchto půdách je inhibován růst běžných bakteriálních kmenů (foto D nahoře) a obvykle, díky přídavku specifického inhibitoru, také růst kmenů produkujících AmpC (viz text dále). ESBL-produkující kmeny na těchto půdách rostou, v závislosti na druhu bakterie, v různých barvách (foto D dole – pět kmenů bakterií s produkcí ESBL). V případě potřeby odlišit, zda se jedná o produkci ESBL, AmpC inducibilní, AmpC konstitutivní, nebo karbapenemázy lze použít některou z komerčně dodávaných souprav (na fotografii C). Princip spočívá v porovnání inhibičních zón mezi jednotlivými disky (A-E), které obsahují cefalosporin 3. generace a inhibitory ESBL (např. kyselina klavulanová) a AmpC (např. kyselina boritá) v různé kombinaci. Disk F obsahuje antibiotikum typu karbapenemů pro vyhledávání karbapenemáz.

Na fotografii A stojí za povšimnutí citlivost testovaného kmene k amoxicilin/klavulanátu. ESBL kmeny jsou často úspěšně inhibovány právě klavulanátem. Platí ale obecné doporučení pro terapii těchto kmenů, podle kterého je lépe se beta-laktamovým antibiotikům vyhnout, je-li to možné (kromě karbapenemů). Výjimkou mohou být nekomplikované UTI.


Text generated with the help of OpenAI's language model, ChatGPT.